Home Page

Staff List

Picture 1 Mrs S Morgan: Head of School
Picture 2 Mr C Mead: Deputy Head of School
Picture 3 Ms S Peake: Assistant Head Teacher (SLC)
Picture 4 Assistant Head Teacher (Inclusion)
Picture 5 Mrs J Velvick: Reception Class Teacher
Picture 6 Miss L Ward: Reception Class Teacher
Picture 7 Miss C Griffin: Y1 Class Teacher
Picture 8 Miss S Hawtin: Y1 Class Teacher
Picture 9 Miss J King: Y2 Class Teacher
Picture 10 Mrs A Tanner: Y2 Class Teacher
Picture 11 Miss C Cleaveland: Y3 Class Teacher
Picture 12 Miss M Langley: Y3 Class Teacher
Picture 13 Mrs G Kennett: Y4 Class Teacher
Picture 14 Mrs C Million: Y4 Class Teacher
Picture 15 Mr S Elvines: Y4 Class Teacher
Picture 16 Mrs J Paton: Y5 Class Teacher
Picture 17 Mr C Burchill: Y5 Class Teacher
Picture 18 Miss J Stratton: Y6 Class Teacher
Picture 19 Mr D Wanostrocht: Y6 Class Teacher
Picture 20 Mrs J Keyte: Forest School Leader/Cover Supervisor
Picture 21 Mrs C Austin: Cover Supervisor

Support Staff

Support Staff 1 YR: Mrs J Mulley
Support Staff 2 YR: Mrs D Khan
Support Staff 3 Y1: Mrs S Pope
Support Staff 4 Y1: Mrs K Hose
Support Staff 5 Y2: Mrs A Naylor
Support Staff 6 Y3: Mrs D O'Rourke
Support Staff 7 Y4: Mrs A Martin
Support Staff 8 Y5: Mrs J Vander
Support Staff 9 Y6: Mrs L Philpott
Support Staff 10 Y2: Mrs A Carter
Support Staff 11 Y3: Mrs T Carter
Support Staff 12 Y4: Mrs H Baxter
Support Staff 13 Y3: Mrs T Galloway
Support Staff 14 Y5: Mrs T Johnson
Support Staff 15 Y3: Mrs V Aspland
Support Staff 16 Mrs J Beesley
Support Staff 17 Mrs M Booker
Support Staff 18 Mrs K Sergent

Speech and Language (Teaching and Support Staff)

Speech and Language (Teaching and Support Staff) 1 Ms S Peake
Speech and Language (Teaching and Support Staff) 2 Mrs K Chambers
Speech and Language (Teaching and Support Staff) 3 Mrs J Williams
Speech and Language (Teaching and Support Staff) 4 Ms V Lewis
Speech and Language (Teaching and Support Staff) 5 Mrs K Hattemore
Speech and Language (Teaching and Support Staff) 6 Mrs A Pieniazek
Speech and Language (Teaching and Support Staff) 7 Mrs S Glossop
Speech and Language (Teaching and Support Staff) 8 Miss M Pillow
Speech and Language (Teaching and Support Staff) 9 Miss E Meadows

Administrative Staff

Administrative Staff 1 Miss S Copper: School Business Manager
Administrative Staff 2 Mrs J Morkill: Inclusion/SENDCO
Administrative Staff 3 Mrs P Westbrook: Inclusion Officer
Administrative Staff 4 Mrs M Booth: School Administrator
Administrative Staff 5 Mrs R Slate: Finance Officer
Administrative Staff 6 Mrs S Wood: School Administrator

Site Manager and School Caretaker

Site Manager and School Caretaker 1 Mr P Hansen: Caretaker

Midday Supervisors

Midday Supervisors 1 Mrs K Hose
Midday Supervisors 2 Mrs J Jellett
Midday Supervisors 3 Mrs S Standing
Midday Supervisors 4 Mrs L Carter
Midday Supervisors 5 Mrs P Coombs
Midday Supervisors 6 Mrs T Carter
Midday Supervisors 7 Miss N Green
Midday Supervisors 8 Mrs A M'Grady
Midday Supervisors 9 Mrs D O'Rourke
Midday Supervisors 10 Mrs H Knott

Stars Staff

Stars Staff 1 Miss M Booker: Stars Supervisor
Stars Staff 2 Mrs Carey
Stars Staff 3 Mrs Hose
Stars Staff 4 Mrs J Beesley
Stars Staff 5 Mrs T Galloway
Stars Staff 6 Mrs V Aspland
Stars Staff 7 Miss O Taaffe
Stars Staff 8 Mrs Farncombe
Stars Staff 9 Mrs J Kundu

ClClass

Age Group

Teacher

Additional responsibilities

 

SLT

Mrs Sarah Morgan -  Head of School,  Assessment, Curriculum, Teaching & Learning, CPD, Students, NQT lead , Appraisal, PiXL (RSL)

 

SLT

Mr Chris Mead – Deputy Head of School, Pupil premium Champion, Attendance, Designated Safeguarding lead, Curriculum, Appraisal

 

SLT

Mrs Sharon Peake -  Assistant Head, Teacher in charge of the Speech and Language Provision, Assistant  Safeguarding lead, Attendance, Appraisal, EVC

 

SLT

Mrs J Morkill - Assistant Head of School, SENDCO, Deputy Safeguarding Lead, Behaviour, Support staff line manager, Appraisal

 

SLT

Miss Sally Copper (School Business Manager, Admin staff)

 

6  6S

KS2  10–11 years

Miss Jade Stratton

Shadow Maths Leader, Peer-mentoring Leader, TLSE mentor

6  6W

KS2  10–11 years

Mr Daniel Wanostrocht

English Leader & Y5/6 Phase Leader

5  5B

KS2  9–10 years

Mr Chris Burchill

Science Leader, NQT mentor

5  5P

KS2  9–10 years

Mrs Jo Paton 

NQT

4  4E

KS2  8-9 years

Mr Stuart Elvines

PE & Extended schools

4  4KM

KS2  8-9 years

Mrs Gillian Kennett*/Mrs Caroline Million

Humanities Leaders

* Y3/4 Phase Leader

3  3C

KS2  7-8 years

Ms Carol Cleaveland

PHSE/SRE/RE Leader, NQT mentor

3  3L

KS2  7-8 years

Miss Megan Langley  

NQT

2  2TG

KS1  6-7 years

Mrs Alison Tanner* (4 days) / Mrs Pooja Goyal (1 day)

*ICT Leader,  e-safety

2  2K

KS1  6-7 years

Miss Jess King

Art & DT Leader

1  1G

KS1  5-6 years

Miss Claire Griffin

Mathematics lead & Y1/2 Phase Leader

1  1H

KS1  5-6 years

Miss Scarlett Hawtin 

NQT

R  RW

FS Reception

4-5 years

Miss Lauren Ward

Phonics champion

R  RV

FS Reception

4-5 years

Mrs Julie Velvick

EYFS Phase Leader

S  SPW

S&L  KS2 – Y3 – Y6

Mrs Sharon Peake 

Teacher in charge of ARP/Assistant Head/Educational Visits co-ordinator

Mrs Jacqui Williams PT

 

S   SBC

S&L FS Reception, Y1, Y2 and Y3

Mrs Kate Chambers PT

 

Mrs Victoria Lewis PT


l